Bajorország Németország tizenhat tartományának legnagyobbika, 1919 óta a Bajor Szabadállam nevet viseli.
A területileg legterjedelmesebb állam lévén nemcsak földrajza és látványosságai gazdagok, változatosak, történelme és kultúrája szintén izgalmas és sokrétű. Vonzerejének egyértelmű bizonyítéka, hogy a mai napig Bayern a legkedveltebb úti cél Németországban – a helyiek és a külföldiek számára egyaránt.
Ahogy említettem, Bajorország esetében különösen jelentős és nagy múltú tartományról beszélhetünk, hiszen ezen a néven az időszámításunk utáni hatodik században említik először – mindez azt jelenti, hogy Európa legősibb államai közé tartozik. (Ezt megelőzően területén kelták, rómaiak és germánok éltek, ezekből a népekből jött létre az úgynevezett bajor törzs.)
A tartomány népességét egyébként a mai napig is négy különböző törzsre lehet felosztani: ezek az óbajorok, a frankok, a svábok, valamint a második világháború lezárását követően betelepült szudétanémetek csoportja.
A tartomány (illetve akkoriban még királyság) 1818-ban kapta meg először saját alkotmányát, amelyet az 1946-os szabadállami alkotmány követett. 1949-ig az NSZK-hoz tartozott.
Ami a közigazgatást illeti, Bajorország kerületekre oszlik, szám szerint 7 darabra. A kerületek élén a kerületi gyűlés nevű képviselőtestület áll, amely önkormányzati jogokkal felruházva gondoskodik az adott kerület ügyeiről.
A teljes tartomány fővárosa München, amely egyébként is igen kedvelt turisztikai célpont, ám ezen kívül is számtalan szépséges várossal, településsel és látnivalóval találkozhat a szerencsés látogató. Bajorország területén összesen 7 világörökségi helyszín található, ezek a következők:
A fentieken kívül a teljes tartomány területén számos lélegzetelállító kastély és palota található, amelyek esztétikai értékük mellett a múltba és annak építészeti nagyságaiba is betekintést nyújtanak. Ilyen a híres Neuschwanstein kastély, a Hohenschwangau kastély, vagy a Linderhof kastély is.
A bajorok vendégszerető, vidám és közvetlen nép hírében állnak, akik mindemellett büszkék származásukra és kultúrájukra. Hagyományaik fenntartásáról és megőrzéséről a különböző tradicionális fesztiválok és ünnepségek gondoskodnak. Bizony, a híres-hírhedt Oktoberfestet is Bajorországban, Münchenben rendezik meg, amelyről valószínűleg azok is hallottak már, akik számára teljességgel idegen a német kultúra. A világ legnagyobb sörfesztiválja évről-évre látogatók és turisták millióit vonzza a tartomány fővárosába.
A látványosságok és kulturális sajátosságok, szokások mellett érdemes megemlíteni Bajorország egyedülálló és kedvező természeti adottságait: számos nemzeti park és természetvédelmi terület, álló- és folyóvizek, erdők és az Alpok domborulatai színesítik Bajorország földrajzát.
Számos nevezetes személy látta meg Németország legnagyobb közigazgatási egységében a napvilágot: XVI. Benedek pápától kezdve Düreren és Kleen át Wagnerig és Carl Orffig – a művészet tekintetében különösen sok tehetséggel áldotta meg a világot Bajorország. Bertolt Brecht és Thomas Mann is innen származik, nem beszélve a tudomány óriásairól: Wilhelm Röntgen, Georg Ohm és Werner Heisenberg is itt született.
Összefoglalva Bajorország tehát egy minden tekintetben gazdag és sokoldalú vidék, ahol számos évszázad történelme és tündöklése nyomott hagyott, s mely emlékek a mai napig színesítik a tartomány örökségét és kultúráját. Ha lehetőséged van ide látogatni, semmi esetre se hagyd ki! Addig is tanuld a német nyelvet, akár nálunk, akár más nyelviskolában.
Sok sikert!
Ez a bejegyzés a német nyelvtanfolyam témakörhöz tartozik.